Skip to Content

Röntgenonderzoek plasbuis (retrograde urethrografie)

Jouw behandelend arts heeft voor je een röntgenonderzoek van de plasbuis (=urinebuis) aangevraagd. Dit onderzoek heet in medische termen retrograde urethrografie. Bij dit onderzoek worden röntgenfoto's gemaakt van de urinebuis met behulp van contrastmiddel. Er wordt gekeken naar afwijkingen (vernauwingen) in de plasbuis.

De informatie in deze folder is algemeen van aard. Dat wil zeggen dat het onderzoek is beschreven zoals dit meestal verloopt. Ook risico's en bijwerkingen zijn in algemene zin beschreven. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een radioloog (gespecialiseerd arts) en een radiologisch laborant.

Een eventuele begeleider kan niet aanwezig zijn in de onderzoeksruimte tijdens het uitvoeren van het onderzoek. Alleen in bijzondere situaties is dit eventueel mogelijk. Helpen met omkleden is vanzelfsprekend altijd toegestaan.

Risico’s en bijwerkingen

  • De hoeveelheid straling is klein. De kans op schade is heel klein, ook als je vaker zo’n onderzoek krijgt.
  • Door het slangetje kun je soms een blaasontsteking krijgen.
  • De contrastvloeistof kan de uitslag van een urinetest beïnvloeden.

Moet je urine inleveren voor onderzoek? Doe dit dan vóór het onderzoek of pas na 3 dagen.

Voorbereiding

De contrastvloeistof die je krijgt tijdens dit onderzoek heeft mogelijk ook invloed op uitslagen van urineonderzoek. Wanneer je urine bij het laboratorium moet inleveren, kun je dit het beste doen vóór het onderzoek of 3x 24 uur ná het onderzoek

Onderzoek

Melden

Drie dagen voor je afspraak krijg je een sms van Bernhoven met een link. Via deze link meld je je digitaal aan voor je afspraak. Lukt het niet om jezelf thuis aan te melden? Meld je dan met je geldige legitimatiebewijs aan bij de aanmeldzuil in de centrale hal van Bernhoven, routenummer 001. Deze aanmeldzuil print voor jou een dagticket met jouw afspraak of afspraken. 

Op het afgesproken tijdstip meld je je bij de balie van de afdeling Radiologie, routenummer 040.

Hoe verloopt het onderzoek?

  1. De laborant haalt je op en legt uit wat er gaat gebeuren.
  2. In de kleedruimte doe je je onderlichaam bloot.
  3. Je gaat liggen op een onderzoektafel.
  4. De arts maakt de huid schoon en legt een steriele doek onder je penis.
  5. Een dun slangetje wordt ongeveer 3 cm in je plasbuis geschoven.
    • Dit kan vervelend voelen, maar is meestal niet pijnlijk.
  6. Aan het slangetje zit een klein ballonnetje. De arts vult dit met een beetje water zodat het slangetje op zijn plek blijft.
    • Dit geeft een onaangenaam gevoel.
  7. Daarna spuit de arts contrastvloeistof in je plasbuis.
  8. Je wordt gevraagd om in verschillende houdingen te liggen terwijl er röntgenfoto’s worden gemaakt.
  9. Als het klaar is, laat de arts het ballonnetje leeglopen en haalt hij het slangetje weer weg.

Na het onderzoek

Door het inbrengen van het slangetje (katheter) kan na afloop van het onderzoek de plasbuis geïrriteerd zijn. Daarom is het belangrijk na het onderzoek een dag extra veel te drinken om de blaas en plasbuis goed door te spoelen. Dit is een goede manier om een blaasontsteking te voorkomen.

Er kan bloed uit de penis komen, dat is niet ernstig. Duurt het bloeden echter langer dan twee dagen, neem dan contact op met de uroloog.

Hoe lang duurt het?

Het onderzoek duurt ongeveer 30 minuten.

Uitslag

De radioloog beoordeelt de foto's. Hiervan stuurt hij een verslag naar jouw behandelend arts, die vervolgens de uitslag met je zal bespreken. Het verslag is ook in te zien via het patiëntenportaal MijnBernhoven.

Kijk voor meer informatie over MijnBernhoven op patientenportaal MijnBernhoven.

Heb je nog vragen?

Wanneer je na het lezen van deze informatie nog vragen heeft, neem dan gerust contact op met de afdeling radiologie.

Telefoonnummer: 0413 - 40 19 62